Inicjatywy i ludzie w kulturze lubuskiej – nowe przestrzenie
to projekt badawczy dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez zespół z Zakładu Animacji Kultury i Andragogiki Uniwersytetu Zielonogórskiego, w ramach programu Edukacja kulturalna i diagnoza kultury (priorytet Obserwatorium kultury). Badania w ramach projektu koncentrowały się na inicjatywach kulturalnych ulokowanych poza ramami tradycyjnych instytucji kultury i oświaty w województwie lubuskim. Interesowały nas zatem działania kulturalne podejmowane przez grupy nieformalne, osoby prywatne, organizacje pozarządowe, podmioty gospodarcze. Naszym zamierzeniem było zidentyfikowanie tych inicjatywy i opisanie najciekawszych z nich.
Badania Naukowe






DYSKURSY MŁODYCH ANDRAGOGÓW
„Dyskursy Młodych Andragogów" są punktowanym czasopismem naukowym (4pkt.), funkcjonującym wcześniej, od 2001 roku, jako seria wydawnicza. Czasopismo wydawane jest corocznie przez Uniwersytet Zielonogórski - Wydział Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu. "DMA" to rocznik skierowany do badaczy z różnych środowisk naukowych, w tym w szczególności do młodych autorów, prowadzących studia i badania nad aktywnością edukacyjną i kontekstami uczenia się człowieka dorosłego.
Chcemy by „Dyskursy Młodych Andragogów" były miejscem, gdzie „młodość spotyka się z doświadczeniem" i gdzie stwarza się okazje i możliwości wspólnego uczenia się – dzielenia poglądami, wynikami badań i opiniami, wzajemnego inspirowania, podejmowania odważnych dyskursów, jak i polemik, czy też wyrażania różniących się między sobą stanowisk. Chcemy, by nasze czasopismo stwarzało, poprzez publikowane w nim teksty, okazję do wzajemnego poznawania się oraz nawiązywania międzypokoleniowego i międzyśrodowiskowego dialogu naukowego. Do tego dialogu zapraszamy wszystkich badaczy zainteresowanych problematyką szeroko rozumianej edukacji dorosłych, w tym w szczególności przedstawicieli środowiska młodych pracowników nauki.
Redakcja


INICJATYWY Z UDZIAŁEM OSÓB 50+ A ROZWÓJ KAPITAŁU SPOŁECZNEGO W WOJ. LUBUSKIM
INICJATYWY Z UDZIAŁEM OSÓB 50+ A ROZWÓJ KAPITAŁU SPOŁECZNEGO W WOJ. LUBUSKIM – DIAGNOZA I EWALUACJA To projekt badawczy realizowany przez zespół z Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Obserwatorium Kultury.
Projekt będzie realizowany na terenie województwa lubuskiego w latach 2013-2014. Badania mają na celu identyfikację inicjatyw, które angażują osoby w wieku 50+, określenie form, obszarów oraz częstotliwości ich występowania. W kręgu naszego zainteresowania leżą inicjatywy kreowane przez tzw. tradycyjne instytucje kultury (domy kultury, biblioteki, muzea itd. ) oraz działające w sferze kultury organizacje pozarządowe i podmioty gospodarcze. Chcemy również zbadać, czy inicjatywy angażujące osoby 50+ spełniają ich oczekiwania, są użyteczne, interesujące poznawczo i przydatne dla rozwoju kapitału społecznego, stosując podejście ilościowe i jakościowe. W wyniku przeprowadzonej przez nas diagnozy i ewaluacji powstaną dostępne on-line: baza i mapa interesujących nas inicjatyw oraz raport końcowy prezentujący wyniki badań.